بدون مشاوره به هیچ کس بله نگویید!

اگر زوجين قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنند اين امر به زندگي بهتر و دوام آن کمک شاياني خواهد کرد.

ازدواج یکی از با ارزش‌ترین و مقدس‌ترین وقایع زندگی افراد است که نه تنها مورد پذیرش تمام اقوام و ملل مختلف و فرهنگ‌ها در جهان، بلکه مورد تأکید تمامی ادیان الهی نیز واقع شده است.

در دین مقدس اسلام نیز ازدواج به عنوان یکی از ارکان دین و حافظ نیمی از آن معرفـی شـده است.

ازدواج و تشـکیل خانواده برای همه انسان‌ها یک نیاز طبیعی است که از فطرت و آفرینش ویژه آنان سرچشمه می‌گیرد.

مشاوره قبل از ازدواج یک فرایند کمک کننده است که در آن مشاور نهایت سعی خود را خواهد کرد تا با ایجاد توانایی در فرد متقاضی، وی را به گرفتن بهترین تصمیم قادر سازد.

دنیای امروز، پیچیدگی روابط، افراد، مسایل و مشکلات، نیاز به مشورت گرفتن از یک متخصص را پررنگ‌تر می‌کند.

نقش زنان و مردان در جامعه امروز بسیار متفاوت از گذشته است همین مساله پایداری زندگی‌ها را کمتر کرده و برای سنجش میزان تفاهم و سازگاری بین دو نفر، نیاز به مداخلات علمی است.

تا دیروز اگر بسیاری از خانواده‌ها به دلیل فقرآگاهی یا وابستگی‌های اقتصادی و اجتماعی روی مشکلاتشان سرپوش می‌گذاشتند، امروز با شاغل شدن بیشتر زن‌ها و تحصیلات بالاتر دختران و پسران، زندگی‌ها شکل متفاوتی پیدا کرده است.

فاطمه رحیم‌آبادی، مدرس و مشاور دانشگاه بیرجند، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، گفت:روش کار مشاوران ازدواج این بوده که از دو نفر تست‌های شخصیت شناسی جداگانه‌ای گرفته و نمودار خانوادگی‌شان را رسم می‌کنند.

وی ادامه داد: مشاوران ازدواج نسبت به شرایط زندگی شما اطلاع کسب کرده و چکیده این اطلاعات را به صورت مفید و مختصر در اختیار شما قرار می‌دهند.

رحیم‌آبادی تصریح کرد: از آن مهم‌تر، مشاور ازدواج می‌تواند به شما کمک کرده تا متوجه شوید چه قدر از شناختی که کسب کرده‌ درست و چقدر از آن نیازمند اصلاح است.

وی با بیان اینکه تعداد این جلسات می‌تواند از یکی دو جلسه شروع شده و تا چندین مرحله ادامه پیدا کند، اظهار کرد: محتوی و مدت زمان این نوع جلسات مشاوره به جهت‌گیری زوجین و مشاوران بستگی داشته و در یکی دو جلسه همه‌ی مطالب مهم را تحت پوشش قرار می‌دهد.

مدرس و مشاور دانشگاه بیرجند، با بیان اینکه در قرآن که کتاب آسمانی ما است به مشورت کردن زیاد توصیه شده است، عنوان کرد: مشاوره از مسایل کوچک شروع شده تا به مسایل ازدواج، فرزند و فرزندپروری می‌رسد که همسران بتوانند با هم عمل کرده و جلو بروند.

رحیم‌آبادی با بیان اینکه مشاوره باعث کشف حس، بودن در شما شده و درصد خطا در ازدواج را پایین می‌آورد، خاطر نشان کرد: با این حس شما روند خوبی را شروع کرده و زندگیتان‌ دوام داشته و همچنین مشاوره در آسان‌گیری امر ازدواج بسیار کمک می‌کند.

مشاوره و آموزش پیش از ازدواج

محمد‌رضادستجردی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، با بیان اینکه مشاور ازدواج هیچ وقت به شما نمی‌گوید ازدواج نکنید، به خبرنگار ایسنا،گفت: شما را با دشواری‌ها و نقاط قوتی زندگی آشنا وخواهد گفت چقدر شانس خوشبخت شدن را در این زندگی دارید.

وی ادامه داد: مشاور ازدواج، می‌تواند به شما بگوید روی چه مهارت‌هایی کار کرده تا بتوانید زوج بهتری باشید.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، با اشاره به اینکه اگر موضوع ازدواج شما با فرد مورد نظرتان منفی شود، گفت: مشاور ازدواج می‌تواند عیب و ایرادهای کارتان را به شما گفته تا بدانید برای وارد شدن به یک زندگی مشترک به چه ویژگی‌هایی نیازمندید.

دستجردی با تاکید اینکه قبل از اینکه مهم‌ترین بله زندگی‌تان را بگویید، چند جلسه‌ای برای مشورت گرفتن وقت بگذارید، بیان‌کرد: در صورت پیشرفت رابطه، احساسات مانع از دیدن واقعیت‌ها شده لذا قبل از ازدواج مشاوره را انجام دهید.

مشاوره پیش از ازدواج نیازمند فرهنگ‌سازی است

وی تصریح کرد: فرهنگ‌سازی و ترویج اهمیت مشاوره پیش از ازدواج از طریق بسترهای مناسب اجتماعی، فرهنگی و علمی و راه‌اندازی کلینیک‌های تخصصی خانواده در تحکیم بنیان خانواده تاثیر‌گذار است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی ترویج مشاوره پیش از ازدواج، از راهکارهای ضروری برای پیشگیری از ناسازگاریهای زناشویی است، افزود: با نهادینه‌شدن فرهنگ مشاوره پیش از ازدواج می‌توان به میزان قابل توجهی از آمار طلاق کاست.

دستجردی با اشاره به سن ازدواج به عنوان یکی از مهمترین مسائل ازدواج، خاطر نشان کرد: سن ازدواج عامل مهمی در میزان رضایت در زندگی مشترک بوده و میزان آمادگی سنی، روانی و اجتماعی طرفین باید قبل از ازدواج مورد بررسی قرار گیرد.

ازدواج آگاهانه

حسین امینی کارشناس ارشد روان شناسی و مدیر مرکز مشاوره امین، به خبرنگار ایسنا، گفت: در مشاوره قبل از ازدواج اطلاعات صحیح و کاملی به منظور ارتقای آگاهی زوج‌های جوان در اختیار آنان قرار داده می‌شود.

وی ادامه داد: مشاوره به آنان کمک کرده تا درباره زندگی، نقاط قوت آن اطلاعات داده تا تصمیم آگاهانه و آزادانه بگیرند.

امینی با اشاره به اینکه مشاوره قبل از ازدواج، هدف اصلی کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب است، اظهارکرد: هدف از مشاوره، تحکیم پایه‌های زندگی مشترک، شناخت زوج‌ها از یکدیگر، به دست آوردن اطلاعات درباره روانشناسی زن و مرد و چگونگی رفتار صحیح آنها با یکدیگراست.

کارشناس ارشد روان شناسی با بیان اینکه عدم پختگی روانی، عاطفی و جسمانی گاه مشکلات زیادی را به بار می‌آورد،ادامه داد: مشاوره بعد از ازدواج نیز مسایل فرهنگی، عقیدتی، اجتماعی و سن مورد قبول در ازدواج است.

وی با بیان اینکه مشاوره قبل از ازدواج در اولویت اول به روشن ساختن ملاک‌هایی می‌پردازد که برای داشتن یک انتخاب مناسب در ازدواج ضروری هستند، بیان کرد: توجه نکردن به تعیین چنین ملاک‌هایی و ارزش‌گذاری و اولویت‌بندی نامناسب آنها اغلب موجب ناکامی های بعدی می‌شوند.

امینی با بیان اینکه یکی از موثرترین روش‌ها برای داشتم ازدواج موفق داشتن مشاوره قبل از ازدواج برای هر یک از زوجین است، اظهارکرد: در مشاوره قبل از ازدواج تلاش شده که ملاک‌های افرادی که قصد ازدواج داشته بررسی شود.

کارشناس ارشد روان شناسی، با بیان اینکه داشتن آگاهی قبل از ازدواج یکی از مهمترین مواردی است که باید بدان پرداخته شود، تصریح کرد: در مشاوره قدرت ارتباط با دیگران در هر دو، مورد بررسی قرار گرفته و همچنین هم‌خوانی و کفویت دو نفر که می‌خواهند عمری در کنار یکدیگر بوده سنجیده می‌شود.

مدیر مرکز مشاوره امین با بیان اینکه در مشاوره جاده زندگی نشان داده می‌شود، خاطر نشان کرد: با علم کار، وارد زندگی جدید شده و از خیلی از مشکلات بعدی پیشگیری می‌شود.

وقتی دختر و پسری تصمیم به ازدواج می‌گیرند در حقیقت خود را گرفتار ارتباطات تنگاتنگ خانوادگی و اجتماعی می‌کنند و در این میان فرایند مشاوره ازدواج با بکارگیری دانش پزشکی، روان‌شناسی، جامعه شناسی و مسایل جنسی و خانوادگی در شناخت دو طرف بدون غرض و ارایه طریق و تخمین میزان تطابق و سازگاری آنها در آینده دارد.

مشاوران نقش مهمی را در شناخت شخصیت طرفین ازدواج ایفا می‌کنند چرا که در مشاوره قبل از ازدواج تطابق و تناسب شخصیتی طرفین در ازدواج بررسی می‌شود.

 

 

 

 

 

(اين خبر بازنشري از اخبار پايگاه هاي ديگر است و اين پايگاه نسبت به محتواي آن هيچ موضعي ندارد.)