سن ازدواج افزایش یافته/مباحث جمعیتی نیازمند عزم ملی و همتی بلند است

تهران - ایرنا - قائم مقام وزیر کشور با بیان اینکه آمارها از افزایش سن ازدواج حکایت دارند، گفت:‌ مباحث جمعیتی نیازمند عزم جمعی، ملی و همتی بلند است زیرا تدبیر ساخت و ترکیب مناسب جمعیتی در ابعاد کیفی و کمی، فقط در گرو سیاستگذاری، تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی صحیح است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، حسینعلی امیری روز چهارشنبه در همایش روز ملی جمعیت(30 اردیبهشت ماه)‌ در سازمان ثبت احوال افزود: جامعه جهانی اکنون به شدت متاثر از فضای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مسلط بر جهان است.
وی ادامه داد: اهمیت خانواده نه تنها در دین مبین اسلام سفارش شده بلکه به لحاظ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است.
امیری افزود: این هسته مرکزی کارکردهای مهم و متفاوتی دارد، بنابراین پیشرفت جامعه انسانی و توسعه جوامع بشری در گرو کارکرد سعادتمندانه نهاد خانواده است.
قائم مقام وزیر کشور گفت: با رصد دقیق آسیب‌ها و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها،
بازسازی، نوسازی و افزایش اقتدار نهاد خانواده باید به ‌عنوان مهمترین و نخستین اولویت کشور در دستور کار قرار گیرد.
وی با اشاره به آمار وقایع حیاتی در دهه‌های گذشته در کشور گفت: نرخ باروری در سال های دوم دهه 60 و سال‌های نخست دهه 70 در حدود شش فرزند بود که این امکان را فراهم آورد که امروز شاهد پنجره جوان جمعیتی باشیم.
قائم مقام وزیر کشور افزود: به این لحاظ، فرصت استثنایی برای کشور ظهور کرد که البته طبق آمارهای اعلامی مراکز ذیربط، اکنون رشد جمعیت در کشور برابر با 1.3 است و نرخ باروری در حدود 1.8 در هزار است.
امیری افزود: این ارقام در مقایسه با گذشته کاهش چشمگیر و گاه زیر سطح مورد انتظار است.
وی ادامه داد: از مهمترین عوامل در روند نزولی شاخص‌های جمعیتی، نرخ باروری و به تبع آن کاهش رشد جمعیت، افزایش سن ازدواج و تشکیل خانواده است که به خوبی ما را به اهمیت تشکیل به موقع و دوام خانواده معطوف می‌کند.
امیری گفت: بر اساس آمار سازمان ثبت احوال در سال 94 میانگین سن ازدواج برای مردان 28.5 سال و برای زنان 23.8 سال است که این ارقام در مقایسه با گذشته حکایت از افزایش سن ازدواج دارد.
قائم مقام وزیر کشور گفت: مباحث جمعیتی نیازمند عزم جمعی، ملی و همتی بلند است زیرا تدبیر ساخت و ترکیب مناسب جمعیتی از ابعاد کیفی و کمی فقط در راستای سیاستگذاری، تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی صحیح میسر است.
وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری افزود: این سیاست‌ ابلاغی با تعیین محورهای روشن و شفاف، راه فراروی قوای سه گانه را مشخص کرده که این موضوع مهم در تدوین برنامه ششم توسعه کشور مورد توجه دولت و مجلس قرار گرفته است.
امیری، تصویب کلیات طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده را از دیگر اقدامات در جهت سیاست‌های ابلاغی و تعالی جایگاه خانواده که مورد توجه قرار گرفته، ذکر کرد.
وی ابراز امیدواری کرد، دولت، مجلس و نهادهای مسئول با ایفای نقشی در مسیر تحقق سیاست‌های ابلاغی جمعیت قدم‌های اصولی را در این زمینه بردارند.
امیری گفت: نسل جوان کشور که دوسوم آمار جمعیتی کشور را به خود اختصاص داده باید مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد و در برنامه‌های کلان و نظام بودجه‌ریزی، تسهیلات توجه به این نسل و پاسخ به نیاز اساسی آنها بطور جدی به ‌عنوان مساله اول کشور تلقی شود.
قائم مقام وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیتی افزود: این سیاست‌های کلی پیامی کلیدی را درمورد ارتباط آنها با سیاست کلی جمعیت به همراه دارد.
امیری ادامه داد: سیاست‌های کلی آمایش سرزمین با تاکید بر ایجاد زیرساخت‌های اولیه برای برنامه‌ریزی ملی و منطقه‌ای، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با تبیین رابطه دوسویه بین رشد اقتصادی و جمعیت و توانمندسازی آن، سیاست‌های کلی سلامت به‌ عنوان یکی از ابعاد کیفیت جمعیت و در نهایت سیاست‌های کلی جمعیت، رشد جمعیت متناسب با نیاز کشور را رقم می‌زند.
وی تاکید کرد: تلاش در برنامه‌های توسعه برای ایجاد توازن و تعادل منطقه‌ای منجر به تصحیح رشد جمعیت خواهد شد و بدنبال آن ثبات نسبی اقتصادی، کنترل تورم و خروج از رکود اقتصادی نیز اتفاق خواهد افتاد.
قائم مقام وزیر کشور با اشاره به فعالیت‌های مطالعاتی مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه جمعیت تصریح کرد: در دهه 60، نرخ جمعیت به 3.8 درصد رسید که براساس این مطالعات بالاترین رشد جمعیت در دنیا را داشتیم. اما بعد از جنگ تحمیلی این رشد به 1.8 تا 1.4 درصد کاهش یافت.

** جمعیت ایرانیان در دنیا بیش از 83 میلیون نفر است
وی با بیان اینکه اکنون با لحاظ کردن جمعیت ایرانیان مقیم خارج کشور، جمعیت ایرانیان در دنیا بیش از 83 میلیون نفر است، گفت: نرخ باروری در دهه 60 شش فرزند بود که این امر باعث شد اکنون شاهد جمعیت جوان در کشور باشیم و ایران را جزء کشورهای جوان دنیا برشماریم.
امیری ادامه داد: امروز دو سوم آمار جمعیت کشور به نسل جوان اختصاص دارد که این نسل باید مورد توجه ویژه مسئولان باشد. خوشبختانه سیاست‌های کلی نظام در بخش‌های مختلف ارتباط معناداری با سیاست های کلی جمعیت دارد و امیدواریم با اجرای آن سیاست‌ها، توازن منطقه‌ای و تصحیح رشد جمعیت که پیگیر آن هستیم، محقق شود.
وی با بیان اینکه در سال های گذشته دستگاه متولی برای رصد سیاست‌های جمعیتی کشور وجود نداشت و از این رو اکنون شاهد رشد پایین جمعیت هستیم، گفت: در سیاست‌های کلی جمعیت، متولی رصد این موضوع سازمان ثبت احوال است که با استفاده از پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور اجرای سیاست‌های جمعیتی را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می‌دهد.
امیری با بیان اینکه تقویت پایگاه اطلاعاتی جمعیت کشور و تشکیل شورای راهبردی از جمله سیاست‌هایی است که وزارت کشور آن را دنبال می‌کند، ادامه داد: شورای رصد سیاست‌های کشور با توجه به ‌آیین نامه اجرایی این شورا در استان‌های کشور نیز مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

** سیاست های جمعیتی به عنوان قلب سیاستگذاری ها مد نظر قرار گیرد
وی گفت: جمعیت و سیاست های آن به عنوان یک عامل چند وجهی مطرح است و باید به عنوان قلب سیاستگذاری و تصمیم گیری مد نظر قرار گیرد.
امیری تاکید کرد: جمعیتی می تواند عامل توسعه باشد که قدرتمند، با دانش و معنویت، برخوردار از بهداشت و اندیشه باشد تا به عنوان یک فرصت برای توسعه مطرح شود.
قائم مقام وزیر کشور با بیان اینکه سالانه بیش از 95 میلیون نفر و هر ثانیه سه نفر به جمعیت جهان افزوده می‌شود، گفت: جمعیت جهان در سال‌های 1950 تا 2000 میلادی، یعنی طی حدود 40 سال از 2.5 میلیارد نفر به شش میلیارد نفر رسیده و پیش بینی می‌شود این رقم تا سال 2025 از مرز هشت میلیارد نفر نیز بگذرد.

 

 

 

 

 

(اين خبر بازنشري از اخبار پايگاه هاي ديگر است و اين پايگاه نسبت به محتواي آن هيچ موضعي ندارد.)