(اين خبر بازنشري از اخبار پايگاه هاي ديگر است و اين پايگاه نسبت به محتواي آن هيچ موضعي ندارد.)

یک کارشناس اجتماعی گفت: رعایت مؤلفه‌های سبک زندگی دینی نقش مؤثری در استحکام روابط بین زوجین دارد و می‌توان آن را سرعت‌گیر افزایش طلاق عاطفی در جامعه دانست.

«ساسان احمدی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، با تأکید بر اینکه برای پیشگیری از طلاق عاطفی باید بدانیم دوست داشتن و عشق نیاز مداوم به تمرین و بازآموزی دارد، اظهار کرد: بیشتر انحرافات اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی و روحی و روانی در جامعه نتیجه طلاق عطفی بین خانواده بوده و برای پیشگیری از این مهم باید بین زوجین ابراز علاقه مداوم وجود داشته باشد.

وی بابیان اینکه باید هر یک از زوجین حالات، روحیات، نیازها و توقعات طرف مقابل را لحظه‌به‌لحظه شناسایی کنند و در تأمین آن‌ها بکوشند افزود: این تفکر باید در هر یک از زوجین نهادینه شود که زندگی همیشه در آرامش مطلق یا در تلاطم مطلق نخواهد بود بلکه هر دو این‌ها در کنار هم به زندگی معنا و مفهوم می‌بخشد.

احمدی ادامه داد: زوج‌ها در دعوا نباید دنبال مقصر بگردند اینجا نه کسی قاضی است نه وکیل بلکه باید به دنبال آن باشند که هرکسی چقدر در حل مسئله سهم دارد، انعطاف‌پذیر و واقع‌گرا باشند.

این کارشناس اجتماعی با اشاره به اینکه در زندگی زناشویی معمولاً دلخوری‌ها، رنجش‌ها، شکایت‌ها و مشاجره‌هایی دیده می‌شود، خاطرنشان کرد: آنچه مهم است این که زن و شوهر چگونه و به چه نحوی با یکدیگر در مورد رنجش‌ها صحبت می‌کنند.

وی تصریح کرد: امروزه بسیاری از زوجین به‌ویژه خانم‌ها از همسرشان گله‌دارند که چرا به حرف آن گوش نمی‌دهند و همین موضوع باعث شده تا آن‌ها هم متأسفانه حرف‌های خود را به کسی بگویند که موردپسند عرف و شرع جامعه نیست و همین عامل می‌تواند باعث بروز خیانت شود.

احمدی با تأکید بر اینکه اگر زوجین با احترام به حرف‌های یکدیگر گوش دهند شاید کمتر شاهد خیانت و طلاق عاطفی در خانواده‌ها باشیم افزود: یکی از راهکارهایی که تأثیر زیادی می‌تواند در شفاف‌سازی، سوءتفاهم زدایی و باز کردن گره زوجین داشته باشد، زوج‌درمانی است و در این اقدام، در آن جلسات درمانی مشترک میان زن و شوهر برای تغییر دادن روابط آنان در جهت مطلوب برگزار می‌شود.

این کارشناس اجتماعی گفت: در خانواده‌هایی که حداقل امکانات را برای باهم بودن بهتر استفاده می‌کنند، درواقع به خود زندگی توجه کرده‌اند ولی متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها با دعوا و نزاع دنبال تهیه ابزار زندگی به‌صورت افراط گونه هستند که این خود باعث می‌شود ابزار زندگی مانع ارتباط اصیل و واقعی اعضا باهم باشد.

وی بابیان اینکه برای پیشگیری از طلاق عاطفی باید برنامه منظم و منسجم در خانواده‌ها وجود داشته باشد و برنامه‌ها باید طوری اتخاذ شوند که فرصت مشارکت و باهم بودن فراهم شود افزود: در خانواده باید عبادت جمعی داشته باشیم، دعاها را باهم بخوانیم، فعالیت‌های اعتقادی را باهم انجام دهیم ارتباط بیشتر و بیشتر می‌شود و جدا شدن از یکدیگر معنایی ندارد.

احمدی، رعایت مؤلفه‌های سبک زندگی دینی نقش مؤثری در استحکام روابط بین زوجین دارد و درواقع می‌توان آن را سرعت‌گیر افزایش طلاق عاطفی در جامعه دانست و گفت: در تعالیم دینی بحثی به نام مقام رضایت داریم که بر اساس آن انسان باید به سرنوشتی که خداوند برای او مقدر کرده راضی باشد.

 

 

 

 

 

(اين خبر بازنشري از اخبار پايگاه هاي ديگر است و اين پايگاه نسبت به محتواي آن هيچ موضعي ندارد.)